Симптоми хвороби — болі в печінці

Біль, тяжкість в печінці, нудота, гіркоту у роті повинні змусити вас обернути увагу на своє здоров’я і замислитися — в чому причина? Може трапитися, що таким чином ваша печінка просить про допомогу.

Не варто недооцінювати цей унікальний орган, адже печінка одночасно виконує безліч завдань : бере участь в травленні, обміні речовин, кровообігу і так далі.

Печінка є найбільшою травною залозою (маса приблизно 1.5 кг). Вона бере участь в обмінних процесах, накопиченні різних речовин, виробленні жовчі, сприяючої переварюванню жирів в тонкому кишечнику, синтезує вітаміни, білки, бере участь в обміні заліза, накопичує глікоген (джерело енергії для м’язів), бере участь в обміні ліпідів (жирів) і перетворює токсини на безпечні речовини.

Захворювання печінки можуть проявлятися тупими болями в правому підребер’ї, нудотою, метеоризмом, порушенням апетиту, непереносимістю жирів, м’язовою слабкістю, швидкою стомлюваністю, дратівливістю, іноді жовтяницею.

Серед конкретних функцій печінки можна відмітити наступні:

- Теплоутворення і підтримка температури тіла. У печінки найвища температура в організмі — 40 °С.

- Участь в травленні. Продукти розщеплювання їжі в тонкому кишечнику поступають в печінку, що переробляє їх в корисні або просто нешкідливі для організму речовини.

- Синтез глікогену. Під дією ферментів в клітинах печінки глюкоза, що отримується з вуглеводів їжі, перетворюється на глікоген (тваринний жир). Ця речовина може накопичуватися в клітинах печінки, а під впливом ферментів при необхідності для організму назад перетворюватися на глюкозу. Таким чином, печінка бере участь в підтримці постійного рівня цукру в межах 80-100 мг глюкози на 100 мл крові.

Цей процес знаходиться під контролем інсуліну — гормону, що робиться підшлунковою залозою.

- Участь в обміні ліпідів. У печінці відбувається попередня підготовка жирів для утилізації і перетворення на кінцеві продукти метаболізму — вугільну кислоту і воду. Крім того, солі жовчних кислот, що виробляються печінкою, беруть участь в гідролізі жирів і їх всмоктуванні в кишечнику.

Недостатня кількість солей жовчних кислот призводить до зменшення всмоктування жирів і їх виведення з калом в незмінному стані, що спостерігається при деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту у грудних дітей, спру-синдроме, а також при деяких поразках підшлункової залози.

- Захисна, або детоксикаційна, функція печінки. Деякі речовини, такі, наприклад, як барбітурати або алкоголь, повністю руйнуються в печінці. Проте прийом великих доз снодійних призводить до ушкодження печінкових клітин.

- Видалення шкідливих речовин з організму.

- Утворення сечовини відбувається в печінкових клітинах з аміаку. Сечовина з печінки з потоком крові поступає у бруньки, звідки виводиться з сечею.

- Освіта і вироблення жовчі. Жовч сприяє всмоктуванню жирів в тонкому кишечнику і нейтралізації соляної кислоти.

- Печінка відіграє важливу роль в підтримці постійного складу крові.

- Накопичення поживних речовин, вітамінів і заліза.

на правах реклами признаки простатита у мужчин

Печінка очищає кров від білірубіну, залишків червоних кров’яних тілець, які віджили свій 110-денний вік. Печінка найбільш активна з 1 до 3 годин ночі. Про її неблагополуччя говорить сухість в горлі, біль в правому підребер’ї, неможливість нахилитися.

При порушенні обмінних процесів в печінці і жовчному міхурі можуть утворюватися камені. Ці жовчні камені до певного часу не викликають неприємних відчуттів. Але одного разу захворювання може проявитися у вигляді «жовчної кольки», коли виникає сильний біль, пов’язаний із застряванням каменю в жовчній протоці.

Біль в печінці може викликати велику кількість захворювань печінки. Найпоширеніші — гепатити — гострі вірусні і хронічні.

Значно рідше зустрічаються паразитарні хвороби печінки, гнійно-запальні процеси (абсцес печінки), пухлини печінки.